DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.04.2024 09:49:41 

Naše koníčky ...

Domácí pekárna

DOMÁCÍ  PEKÁRNA

 
 

Proč a jak jsme vybírali

Jednou jsem náhodou zahlédla v televizi reportáž o domácích pekárnách a od té doby mi to nedalo spát. Neměli jsme potřebu péct si vlastní pečivo ale představa, že se mi SAMO připraví kynuté těsto na koláče mě docela okouzlila. Domácí, takzvané svatební koláčky, jsem byla ochotná upéct tak 1x do roka. Vždy mě to stálo 2 dny času a spoustu nervů.

V mé mikro kuchyni to znamenalo:

1. den uvařit všechno jídlo na příští den, zajistit hlídání dětí mimo kuchyň

2. den uklidit kuchyň, zadělat těsto, nachystat nádivky, umýt kuchyň, ohřát oběd, prostřít a pokud možno co nejrychleji nakrmit rodinu (těsto se už valilo z mísy), umýt kuchyň po obědě, nadělat koláče, pokusit se cestou mezi kuchyní a obývákem nikoho nesrazit horkým plechem, umýt kuchyň, nachystat večeři, ubránit alespoň polovinu koláčků, průběžně odolávat všem neodkladným potřebám ostatních členů rodiny.

Vypadalo to, že by ta zázračná skříňka mohla být užitečná. Začali jsme sbírat informace a nakonec jsme se rozhodli, že si ji pořídíme na ZKOUŠKU - tedy netušili jsme, jak často ji budeme využívat a tak jsme vybírali hlavně podle ceny a dostupnosti.

Nakonec to vyhrála tato ETA (pořídili jsme si ji na jaře 2007)


   

 

 

Jak a proč jsme měnili

Občas jsme jako zkušení pekaři rozdávali rady a sledovali koutkem oka, jak pečou jinde. Na trhu se objevila pekárna s dvojitou nádobou a současně i vlastním programováním. To nás naprosto okouzlilo - jenže ta naše stávající výborně pekla a na obě dvě jsme neměli místo. Naštěstí se sestra smilovala a původní pekárničku ETU adoptovala - zdá se, že je s ní zatím spokojená. A my si zase zvykali na novou UNOLD. Dvojitá nádoba se celkem dobře hodila na experimenty. A taky když bylo potřeba péct 2x rychle po sobě, jsou k dispozici 2 nádoby (dvojitá a jednoduchá), takže se nemusí čekat až forma vystydne. Programování požíváme nejčastěji když potřebujeme pečení urychlit - minimalizuji předehřívání a podle časové potřeby zkrátím kynutí (přiměřeně přidám tekutiny).
 

Tuto pekárnu UNOLD 68511 máme od podzimu 2008.

    

 
 

Náš univerzální recept

Zkoušela jsem různé recepty ale bohužel pořád to nebylo ono. Vysloveně špatný nebyl žádný - všechny se nakonec snědly, přesto přece jenom ty ze směsi z LIDLU nám chutnaly víc. Po nějakou dobu zůstaly chlebové mouky stát v polici a peklo se převážně ze směsí (ono je to taky pohodlnější). Jenže co s tou chlebovou moukou? Takže nakonec v týdnu pekl manžel nadýchané chlebíčky ze směsi a občas o víkendu jsem nějaký chleba zkusila já. Vybrali jsme recept, který byl chuťově výborný, jen chlebík byl hutný a těžký a postupně jsme recept upravovali, až vznikl chutný a nadýchaný chlebík. Teď čas od času nakoupíme mouky a rozvážím si do pytlíku základní suché suroviny, nahoru nalepím seznam, co je ještě potřeba přidat. Chleba už u nás peče výhradně manžel a směsi střídá kupované i domácí.

Sušenou bramborovou kaši lze nahradit sušeným mlékem nebo rozmačkaným vařeným bramborem, případně i vynechat ale chleba s ní tak rychle neosychá - je déle čerstvější. Vodu a kvasnice odměříme ale olej a ocet dáváme už jen od oka a je to rychlovka.

 

Suchá směs, kterou si míchám do zásoby:

300g   pšeničné plnohodnotné mouky
200g   žitné tmavé chlebové mouky
3 lžíce   sušené bramborové kaše s mlékem
2,5 lžičky   soli
2 lžičky   kmínu
2 lžičky   cukru

 

Před pečením přidat:

380 ml   vody při programu KLASIK (400 ml  vody při programu SPRINT)
2 lžičky   oleje
2 lžičky   octa
2 lžičky   sušeného droždí
další přísady podle libosti (semínka, škvarky apod.)
 
 
 

 

Nejoblíbenější varianty

  • s osmaženou cibulkou - nadýchaný - cibulka se nesmí osmažit moc, jen zesklovatět, protože se ještě peče s těstem a mohla by zhořknout - je vhodné ubrat trochu tekutin jinak hrozí ušák

  • se škvarkama - výborný a nadýchaný - je vhodné ubrat trochu tekutin jinak hrozí ušák

  • s anglickou nebo jakoukoliv jinou uzeninou - nakrájíme-li uzeninu najemno, dá chlebu vůni a jemnou příchuť ale jinak v chlebu celkem zanikne a "neruší" (pokud si na chleba něco namažete), nakrájíme-li uzeninu na větší kousky, tak vznikne zajímavá mozaika, která je chuťově výraznější.

  • česnekový - děláme jen malý - je výborný ale je velice aromatický a nehodí se ke všemu, takže je vhodné mít současně i jinou alternativu pečiva

  • ze semínek přidáváme celý kmín do každého chleba a potom podle chuti semínka slunečnice, dýně, lnu nebo sezamu

 

 

Vypozorované vlastnosti

  • každá pekárna peče ze začátku trošičku jinak než se vypeče a ustálí. Navíc každý kus pekárny peče taky trošičku odlišně a není to jen typem či značkou. Takže jde o to si na sebe zvyknout a pak univerzální recepty patřičně doupravit.

  • použijeme-li místo vody podmáslí - tak se více vypeče kůrka.

  • ušák (též kočičák) vzniká, když těsto překyne - následně při pečení se střed chleba propadne.

  • praskliny vznikají, když se začne péct ještě nedostatečně vykynuté těsto - kdy chleba ještě má snahu silně kynout při pečení a už je upečená kůrka, ta pak praskne.

  • mouky lze různě míchat jen je dobré pamatovat na to, že některé mouky hůř kynou (celozrná mouka, jakákoliv žitná mouka) a proto je dobré je míchat s druhem, který kyne líp. Chleba z obyčejné bílé hladké mouky je něco mezi rohlíkem a toustovým chlebem ale zato kyne ze všech nejlíp.

  • kynutí lze docela ovlivnit - hustotou těsta - množstvím tekutin - množstvím tuku - druhem mouky - množstvím, druhem a stářím droždí - délkou kynutí (druhu pečícího programu) -- to chce vysledovat a vyzkoušet, co komu vyhovuje.

     
 

 

VYCHYTÁVKY (u nás se osvědčilo)

  • u starších směsí přidávat trošičku sušených kvasnic,

  • na rychlý program lze upéct bez problému i směs určenou na klasický program, pouze přidáváme trochu tekutin navíc nebo MASTNOU přísadu

  • pokud přidáváme do chleba mastné přísady (osmažená anglická nebo cibulka, případně škvarky) tak dáváme o trošku méně tekutin

  • na osy formy před nasazením háků kápnout  trochu oleje - chleba se potom lehčeji vyklápí

  • formu před pečením nemastíme, pokud nebyla předtím umyta saponátem (obvykle jenom odmočíme a vypláchneme čistou vodou)

  • pekárna má sice signál na přidání semínek (apod. přísad), ale dáváme do formy všechno rovnou hned na začátku

  • velká forma (jednoduchá) funguje bez problémů, malou formu (dvojitou) jsme si zvykli hlídat a občas jí pomoct při míchání stěrkou (její háky nejsou zrovna ideální)

  • dvojitá forma pasuje do naší bývalé ETY - je to vyzkoušeno

     

 

 

A co takhle mazanec ???

Hned první pokus s mazancem-vánočkou od LABETY v naší první, ještě téměř nové pekárně dopadl výtečně - tak nadýchanou vánočku jsme ještě neměli. Všude jsme se chlubili, všem jsme doporučovali. Další vánočky už ale postupně kynuly stále méně a méně - pomalinku neznatelně ale trvale - až najednou jsme zjistili, že už to není ta nadýchaná dobrůtka. V nové pekárně se nám vlastně nepodařila takhle nikdy - nakynula jen do poloviny objemu a okraje má připečené, takže než se dá na stůl, musí se ze všech stran okrájet. Nevím jestli se nějak změnila směs nebo nová pekárna peče silněji??? Zatím jsme ve stádiu ladění vlastního programu na vánočku a hledání nového receptu, který by se výsledkem podobal té první dobrotě.
 

  

 

 

Ostatní 

  • těsta na koláče
  • těsta na houskové knedlíky 
  • těsta na perníčky
  • těsta na vánoční cukroví